Zahradnické práce David Vlček
Nuselská 67/497, Praha
+420 724 619 101
info@gardentime.cz

Zakládání trávníků Praha a okolí

Možností, jak dodat vaší zahradě dostatečný prostor pokrytý zelenou travnatou plochou, je hned několik. Co se týče pokládky – založit trávník na své zahradě můžete buď svépomocí, nebo můžete využít našich služeb, kdy vám s realizací trávníku rádi pomůžeme.

Nyní se však pojďme podívat na jednotlivé možnosti při zakládání trávníku, kterých je možné využít v rámci vašeho pozemku.

Pokládka trávníku a travních koberců

V základu existují čtyři způsoby, kterými lze založení trávníku realizovat:

a) osetá travní plocha

Osev travní plochy je snadno realizovatelný pomocí profesionálního secího stroje, který si hravě poradí s předseťovou přípravou podloží (srovnání terénu, rozdrcení hrudek,…), zapraví osivo do půdy, kterou pouze zlehka přiválí, čímž zajistí ideální podmínky, které jsou potřebné pro vzklíčení osiva.

Travní plochu oséváme na jaře (v období od dubna do konce května) nebo na podzim (koncem měsíce srpna či v průběhu září). Začínáme tím, že travní plochu nejprve odplevelíme (například pomocí horké vody, soli nebo smícháním octa a vody). Poté přichází na řadu vyrovnání terénu do roviny a následná kultivace půdy. Z povrchu ještě odstraníme kameny a můžeme se pustit do samotného výsevu trávníku.

Obecně je setý trávník poměrně nenáročný na půdu, ovšem je třeba počítat s tím, že kvalitní travní plochu nezískáme přes noc. Ještě než přejdeme k samotnému osetí travní plochy, je potřeba věnovat pozornost, čas a energii předpřípravě půdy a zajistit tak budoucímu trávníku vhodné podmínky pro růst a vitalitu.

V případě, že chcete celý proces realizace urychlit, je vhodné využít tzv. drnování nebo pokládku travního koberce.

b) travní koberec

Plochu pro travní koberec přichystáme stejně jako před výsevem travního semene. Oproti výsevu však plochu ještě navíc doplníme o vrstvu písčitého substrátu. Takto předchystanou půdu je pak potřeba dorovnat, zároveň je žádoucí, aby byl povrch před pokládkou travního koberce jemně rozrušen. Co se týče samotné pokládky travního koberce, je důležité, aby jednotlivé pásy přímo navazovaly na sebe.

Již položený travní koberec nakonec uválcujeme a ihned zavlažíme.

c) umělý travní koberec

V případě, že se rozhodnete pro umělý travní koberec, je nejprve nutné povrch vykopat a vyrovnat tak, aby bylo možné na něj položit a upevnit prostupnou geotextílii. V rámci pokládky je položení umělého travního koberce zřejmě nejnáročnější z dostupných variant. Nicméně se jedná o cestu, která je vhodná pro ty z vás, kteří nemají dostatek volného času na údržbu trávníku anebo si na péči o živý trávník zatím netroufají. Údržba umělého travního koberce je velmi snadná – vystačíte si s pravidelným kartáčováním, průběžným odklízením nečistot a občasným opláchnutím v obdobích sucha.

d) kombinace

Velmi výhodná je volba kombinace, kdy se rozhodnete pro osev stejné travní směsi, která je použita u travního koberce.

V případě, že se rozhodnete pro kombinaci setého trávníku spolu s travním kobercem, je potřeba nejprve položit travní koberec, a to v místech, která budete chtít užívat v co nejbližším termínu. Jedná se především o plochy v těsné blízkosti domu, terasy či místa sloužící jako přístupové plochy na váš pozemek a až poté se věnovat pokládce travního koberce.

Poradíme s výběrem trávníku

Před samotnou realizací zakládání trávníku, je vhodné nejprve se rozhodnout, která cesta bude tou pravou pro vás a váš pozemek. Je tedy vhodné protříbit si myšlenky, udělat si vizualizaci nebo svůj záměr zkonzultovat s někým, kdo se zakládání trávníků věnuje již nějaký čas a nabízí komplexní služby a zkušenosti. Aby trávník lahodil vašemu oku, je potřeba o něj dostatečně pečovat. Nabízíme údržbu trávníků (celé zahrady) po celý rok.

Kontaktní formulář

Kontakty

Tel: - +420 724 619 101


E-mail - info@gardentime.cz

Nezávazná kalkulace